Počas reedičného postupu pristúpila pracovná komisia k viacerým úpravám. V prvom rade bolo potrebné vykonať ortografickú a štylistickú revitalizáciu, ale aj zvýšiť prehľadnosť antológie; editorka časti Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia Mária Kosová zasiahla do členenia a názvov niektorých kapitol. Ich poradie je nasledovné: I. Človek, jeho vek, pohlavie, rodina a domovina, II. Ľudské telo, jeho potreby, choroba a smrť, III. Pomery spoločenské, IV. Sociálne triedy, stavy, rod a zamestnanie, V. Majetok a výživa, VI. Strava, odev, čistota, cesta a tanec, VII. Ľudský rozum, VIII. Všeobecné pravidlá múdrosti a opatrnosti, IX. Povaha, mravy a duševné prejavy, X. Ľudská reč a slovo, XI. Všeobecný priebeh života a príhody v ňom, XII. Dobré a zlé mravy, pravda a viera, XIII. Pranostiky a úkazy prírody, XIV. Príslovia, porekadlá a úslovia o vlastných menách, XV. Poverové príslovia, XVI. Prirovnania a iné výroky, XVII. Rozličné pohovorky a úslovia, XVIII. Príslovia, porekadlá a úslovia neznámeho významu, XIX. Z detského sveta, XX. Hlasy zvierat a vecí a do dodatku sú zaradené kapitoly Boh a Dobré a zlé mravy, pravda a viera. Spolu vyše trinásťtisíc malých foriem ľudovej slovesnosti, ktoré boli v tom čase vyvrcholením slovenského paremiologického výskumu. Ďalšie úpravy Kosová vysvetľuje a argumentuje v rozsiahlejšej edičnej poznámke.
Súčasťou antológie je aj Zátureckého Predhovor k prvému vydaniu Slovenských prísloví, porekadiel a úsloví a štúdia Andreja Melicherčíka, ktorá približuje Zátureckého pôsobenie v kontexte slovenskej a slovanskej paremiológie. Štúdia taktiež stručne osvetľuje existenciu malých foriem ľudovej slovesnosti – najmä prísloví – z antropologického aspektu „od vývinovo zaostalých spoločností, ktoré si uchovávali mnoho prežitkov z rodovo-kmeňového zriadenia“ cez starovek a stredovek až po pohumanistickú Európu.
Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky sú vhodné nielen na využitie v oblasti vedy, kultúry a vzdelávania, publikácia má možnosť osloviť aj laickú verejnosť, minimálne ako bohatý zdroj dobového odkazu pospolitého ľudu, neraz poučného a zábavného, ale i rámcovitého a časom prehodnoteného.
[Záturecký, Adolf Peter: Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky. 1. vyd. Bratislava : Vydavateľstvo Slovenský Tatran, 2005. 816 s. ISBN 80-222-0527-3.]
Vyšlo v Lete.
Pôvodný zdroj | Jílek, Peter F. 'Rius: Nové vydanie zberateľského diela Adolfa Petra Zátureckého. In Let. ISSN 1336-6904, 2006, roč. 2, č. 18, s. 703-704.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára